توسعه نگین تیروژ
آموزش کامل سئو
آموزش کامل سئو
در زمینه سئو، بحث لینک سازی(که لینک بیلدینگ هم بهش گفته میشود) همیشه از جمله مهمترین مسائل و مواردی هست که همه وب مسترها و مدیران سایت ها به دنبال انجام آن هستند.

خب طبیعتاً بر هیچکس پوشیده نیست که اهمیت لینک سازی یا همون link building در رسیدن به صفحه اول گوگل و در نهایت نتایج 1 تا 5 گوگل، بسیار زیاد هست. توی حالت عمومی  در وب فارسی بالا بودن سایت بدون داشتن بک لینک بسیار بسیار کار پیچیده ای میشه. ( دقت داشته باشید که منظوراز  داشتن بک لینک این نیست که چند هزار لینک به صورت اسپم با عبارت کلیدی مد نظر رابه یک صفحه خاص که اصطلاحاً لندینگ پیج هست بدهیم)

توجه داشته باشید وقتی میگیم مطلب بک لینک داشته باشد، منظور لینکی هست که از سایت دیگه در حال اشاره به سایت یا صفحه مورد نظر ما باشد. پس یعنی از دامین سایت ما به دامین سایت شما، میشه یه لینک یا همون اصطلاح بک لینک .

فرصت های مختلفی برای دریافت بک لینک در سطح اینترنت وجود دارد که از جمله مراکز دریافت بک لینک میشود به فروم ها(یا همون تالارهای گفتگو)، وبلاگ ها، سایت های اینترنتی مختلف، شبکه های اجتماعی( همون social media networks خودمون مثل فیسبوک و توئیتر و ...)، و حتی لینک های کوتاه شده یا همون short link ها که سرویس دهنده های مختلفی اون رو ارائه میدهند( مثلاً goo.gl که برای خود گوگل هست ).

حالا دیگه میریم سر بحث اصلی، یعنی چطور سایت در زمینه کاری خودمون رو برای دریافت بک لینک پیدا کنیم؟

از اینجا وارد مثال عملی میشیم تا روند کار رو بتونیم به خوبی متوجه بشیم و یاد بگیریم:

فرض میکنم عبارت کلیدی ( یا همون keyword ) من این هستش: نحوه ساخت بک لینک

در اینجا فرض را بر این می گذاریم که سئوی داخلی سایت و صفحه مورد نظرمان که قرار است با عبارت نحوه ساخت بک لینک برای آن لینک بسازیم(و در اصل می خواهیم آن را برای موتور جستجوی گوگل بهینه کنیم) را به خوبی انجام داده ایم.

ابتدا گوگل را باز می کنیم.

در اینجا چندین تا راه داریم که هر کدام را برایتان توضیح میدهم:

ازآنجایی که یکی از جاهایی که می توانیم از اون لینک بگیریم فروم(forum) ها هستند، پس در زیر نحوه لینک سازی در فروم ها رو به شما نشان میدهیم:

آموزش لینک سازی در فروم ها

Site:.com inurl:forum intitle:"نحوه ساخت بک لینک" توضیح جستجوی بالا(بهش Search Query هم میگیم): ای موتور جستجوی گوگل، لطفاً لیست سایت هایی که پسوند دامنه ی آنها .com هستش، توی آدرس url اونها کلمه forum قید شده، و در عنوان یا تایتل صفحه اونها عیناً عبارت نحوه ساخت بک لینک نوشته شده را برای من بیاور! و سپس کلید اینتر رو می فشاریم ! نتیجه این جستجو میشود شکل زیر: آموزش ساخت بک لینک در فروم ها خب متاسفانه در اینجا فقط یک سایت وجود دارد که عیناً کلمه کلیدی مد نظر ما رو توی عنوان یکی از صفحاتش دارد. در لینک سازی(یا همون لینک بیلدینگ) بیشتر به کیفیت توجه کنید تا کمیت...پس توی Link Building بیشتر به کیفیت توجه داشته باشیم تا کمیت...یعنی کیفیت بالاتر بهتر از تعداد بیشتره. اگر مثل مثال بالا تعداد خیلی کمی صفحه برای keyword مد نظرتون پیدا شد، اون "" رو بردارید( بهشون میگیم دابل کوتیشن یا همون علامت نقل قول) حالا سرچ رو تکرار می کنیم: Site:.com inurl:forum intitle: نحوه ساخت بک لینک

خب حالا نتایج جستجو، به 952 عدد رسید.

در نهایت اگه می خواهید جاهای بیشتری برای شما در نتایج گوگل نمایش داده بشود این عبارت رو سرچ کنید:

Inurl:forum intitle:ساخت لینک

یا حتی اصلاً اون کلمه ی intitle رو هم نزنید و ببینید تعداد نتایج چقدر میشود.

حالا که نحوه لینک سازی در فروم را یاد گرفتیم، آموزش بعدی رو میبینیم:

آموزش لینک سازی در وبلاگ ها

در اینجا منظور از لینک سازی در وبلاگ شخصی شما نیست. منظور  لینک سازی در وبلاگ های دیگران هست. شاید بپرسین که وقتی دسترسی نداریم  به پنل مدیریت وبلاگ چطور ممکنه!  بله کاملاً درسته! منظور این نبود که از طریق پنل مدیریت اون وبلاگ برای خودتان لینک بسازید. منظور نوشتن در قسمت نظرات هستش و از طریق همانجا برای خودتان لینک تهیه کنید. مشابه روش لینک سازی توی فروم ها اینجا هم برای لینک سازی در بلاگ ها رو انجام میدهیم: Site:.com inurl:blog intitle:ساخت لینک نحوه لینک سازی در بلاگ ها   17000 فرصت برای دریافت لینک از وبلاگ ها الان جلوی روی شماست... یک نکته  رو متذکر میشوم که آن مطلب مورد نظر رو بخوانید و در رابطه با آن نظر بدهید.  اگر از دید  ادمین سایت مربوطه، این اجازه به شما داده شود، در غیر اینصورت  مثل تصویر زیر که احتمال دارد که  نظر شما منتشر نشده و در صف بررسی باقی بماند و در صورت تایید ادمین نظر شما منتشر میشود:   روش لینک سازی در بلاگ ها و وبلاگ ها   تایید نظر برای قرار گرفتن لینک   نکته مهم: لینک سازی در کامنت ها کلاً عملیاتی اسپم هست و توصیه نمیشود.